Wykluczeni z godności

Dudzie brakuje

KS. ABP SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ „MÓWIŁ o ODCHODZENIU od IDEI SOLIDARNOŚCI przez OBECNY SYSTEM NEOLIBERALNY” – „PIELGRZYMI ODPOWIADALI OKLASKAMI” !!!

Stanowczy głos przeciw polityce wykluczania z przestrzeni Ojczyzny całych grup społecznych zabrzmiał wczoraj na Jasnej Górze. – Nie można stwarzać fikcji wolności – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, zwracając uwagę, że polska praca często jest dziś poniewierana.

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbyła się w tym roku po dniach ogólnopolskich protestów przeciw polityce władz i lekceważeniu społeczeństwa w Warszawie. Tym bardziej wymownie zabrzmiały przypomniane wczoraj na jasnogórskim szczycie słowa Prymasa Tysiąclecia: „W sporze między władzą a ludem rację ma zawsze lud”.

– To ludzie pracy są solą polskiej ziemi! Nie byłoby Polski, gdyby nie było polskiej pracy. To praca pokoleń Polskę tworzyła, umacniała, czasem ocalała – podkreślał w homilii ks. abp Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej.

Ubolewał, że podmiotowość polskiej pracy, jej społeczna, narodotwórcza rola spychana jest przez gospodarczych decydentów na dalszy plan. Zwracał uwagę na wysokie bezrobocie, wilcze prawa w stosunkach pracy, czego przykładem są tzw. umowy śmieciowe, ustawę o elastycznym czasie pracy czy kryzys systemu emerytalnego, w wyniku którego pracującym grozi na starość nędza. Skrytykował też propozycje projektów ustaw „o eksterminacji związków zawodowych”.

– To duch niczym rodem ze stanu wojennego – mówił metropolita gdański.

Wielokrotnie na słowa ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia pielgrzymi odpowiadali oklaskami. Tak było m.in., gdy mówił o odchodzeniu od idei solidarności przez obecny system neoliberalny, o likwidacji wielu zakładów, wyprzedaży własności polskiej poprzez zmasowaną prywatyzację czy powiązaniach ludzi starego systemu z nowym, o tzw. uwłaszczeniu komunistycznej nomenklatury.

Metropolita gdański w zdecydowanych słowach zaprotestował przeciw tzw. kulturze wykluczania, stygmatyzowania, przed którą przestrzega Ojciec Święty Franciszek i która, niestety, również w Polsce zbiera żniwo. Takim wykluczeniem jest sytuacja młodych Polaków, których dwa miliony musiały emigrować za chlebem.

Wykluczone z przestrzeni Ojczyzny są wielkie grupy ludzi pracy: stoczniowcy, portowcy, górnicy, tylu bohaterów drogi „Solidarności”. Wielomiesięczna walka o Telewizję Trwam, o normalność, o prawa katolickiej stacji w kraju katolickim świadczy o wykluczaniu niewygodnych środków przekazu z przestrzeni medialnej. Niepokojące jest też wykluczanie z godności.

– Czyż tak nie można zdefiniować sytuacji, w jakiej znalazła się polska rodzina? Kiedy coraz mocniej rozlega się pukanie do parlamentu, aby zalegalizować to, co jest antymałżeństwem, antyrodziną – mówił ksiądz arcybiskup.

Zwrócił też uwagę na wykluczanie wartości rodzinnych i tych, które dotąd przekazywała szkoła.

– Coraz więcej jest prób przenikania do podręczników, programów szkolnych antychrześcijańskich ideologii. Wśród nich jest ideologia gender, która walczy z ideą rodziny, małżeństwa, pojęciem płci biologicznej, prawem Bożym – zwracał uwagę metropolita gdański.

Do tego dochodzą kpiny z moherów – polskich kobiet, matek, babć, godnych szacunku, czy szyderstwa z ludzi, którzy pamiętają o tragedii smoleńskiej i dążą do poznania prawdy o niej.

Agnieszka Gracz, Jasna Góra

http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/53921,wykluczeni-z-godnosci.html

Jedna uwaga do wpisu “Wykluczeni z godności

  1. Pingback: Stowarzyszenie Demokracja USA » Wykluczeni z godności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s