Szokujące dane. Polacy zarabiają jak w trzecim świecie

Obrazek

Dość kolonializmu – wołał na Węgrzech Wiktor Orban. Czas, by i u nas władza zaczęła tak samo działać. Wyliczenia, jakie pokazywał ostatnio amerykański Bloomberg nie pozostawiają złudzeń – po 20 latach kapitalizmu, polski pracownik zarabia jak w trzecim świecie. W tym zestawieniu tylko ciężko pracujący Filipińczyk zarabia dziennie mniej niż Polak.

Amerykański serwis finansowy Bloomberg przygotował zestawienie godzinowej stawki za pracę na podstawie średnich miesięcznych zarobków. Znalazła się w nim także Polska. Jak wypadliśmy? Według wyliczeń, polskich zarobków mogliby pozazdrościć jedynie Filipińczycy, którzy zamknęli ranking tuż za Polską na ostatnim, 30. miejscu.

Nasze zarobki wydają się być żenująco niskie, gdy porównujemy je z innymi krajami. Średnia stawka godzinowa w Polsce, to ok. 25 zł. Dla porównania liderzy rankingu – Szwajcarzy zarabiają średnio ponad 180 zł na godzinę. Niemcy – 144 zł., a Francuzi – 125 zł. Niestety blado wypadamy także na tle mniej rozwiniętych krajów. Więcej od nas zarabiają Węgrzy, Słowacy czy Czesi – kolejno 28, 35,5 i 37,5 zł. na godzinę.

Nasza stawka wzbudza zazdrość tylko jednego państwa wymienionego w rankingu – Filipin. Tam pracownik otrzymuje średnio 7 zł za godzinę pracy. Jednak aspirując do jednego z najważniejszych państw w Europie wolelibyśmy porównywać nasze zarobki z Niemcami, czy Szwajcarami, a nie azjatyckim państwem wyspiarskim.

Zestawienie zarobków według serwisu Bloomberg

1. Szwajcaria 181 zł
2. Belgia 163 zł
3. Szwecja 156 zł
4. Dania 152 zł
5. Australia 150 zł
6. Niemcy 144 zł
7. Finlandia 133 zł
8. Austria 130 zł
9. Francja 125 zł
10. Holandia 124 zł
11. Irlandia 120 zł
12. Kanada 115 zł
13. USA 112 zł
14. Japonia 111 zł
15. Włochy 107 zł
16. Wielka Brytnia 98 zł
17. Hiszpania 84 zł
18. Nowa Zelandia 77 zł
19. Singapur 76 zł
20. Izrael 63 zł
21. Grecja 61 zł
22. Argentyna 59 zł
23. Portugalia 38 zł
24. Czechy 37 zł
25. Słowacja 36 zł
26. Brazylia 35 zł
27. Estonia 32 zł
28. Węgry 28 zł
29. Polska 25 zł
30. Filipiny 7 zł

http://pieniadze.fakt.pl/zarobki-polakow-sa-zatrwazajaco-niskie,artykuly,418818,1.html

10 uwag do wpisu “Szokujące dane. Polacy zarabiają jak w trzecim świecie

 1. Ten co obliczył te dane w Polsce musi być chory na schizofrenię ! Średni zarobek godzinowy w Polsce to około od 7 do 12 PLN netto!

 2. Trzeba by zarobić kolo 4200 zł przy takiej stawce. Ja mam 10 zł, dużo moich znajomych 10-12 zł . By wyciągnąć 4200 trzeba by przepracować nieco powyżej 336 godzin. Tyle dziś wyciągają wyłącznie górnicy, elektrycy, gazownicy, telefonicy. I to jeszcze ci z dużym stażem pracy.

 3. Pingback: Stowarzyszenie Demokracja USA » Szokujące dane. Polacy zarabiają jak w trzecim świecie

 4. Pingback: Polacy zarabiają jak w trzecim świecie – Szokujące dane. | forumemjot

 5. Chciałaym zarabić 25 zł na godzinę! Mam 10 zł i żadnych perspektyw na podwyżkę, o nowej pracy nie wspominając ,bo moje miasteczko poza kilkoma marketami nie stwarza żadnych nowych miejsc pracy, stare zajęte, a nawet jeśli któreś się zwalnia , natychmiast pojawia się ktoś znajomy ………..

 6. Pingback: Szokujące dane. Polacy zarabiają jak w trzecim świecie « Wirtualna Polonia

 7. Polscy emeryci są NAJBIEDNIEJSI w Europie
  .
  Wakacje pod palmami i dalekie podróże nie dla polskich seniorów! Nie dość, że ich emerytury są śmiesznie niskie, to jeszcze po przejściu na zasłużony odpoczynek nie żyją wystarczająco długo, by się nim cieszyć. Tymczasem ich europejscy rówieśnicy nie tylko odpoczywają na emeryturze znacznie dłużej, ale suma pobranych przez nich świadczeń często przekracza 1 mln zł!
  .
  Dla mieszkańca Polski niewiele ponad 160 tys. zł, Francji czy Szwecji – nawet więcej niż milion złotych. Na takie pieniądze na emeryturze może liczyć przeciętny emeryt mieszkający w tych państwach. Wynika to z zestawienia przygotowanego przez portal zus.pox.pl. Skąd taka różnica? Okazuje się, że Polacy nie tylko pracują najdłużej w Europie, a ich świadczenia są bardzo niskie, to jeszcze średnia długość życia po przejściu na emeryturę wynosi w Polsce zaledwie osiem lat. W innych państwach jest znacznie dłuższa, na przykład w Szwecji czy Grecji 15 lat, a we Francji aż 19 lat! To sprawia, że zachodni emeryci cieszyć się mogą z sutych świadczeń i pozwolić sobie na ekstrawaganckie wydatki czy wyjazdy. Polacy klepią biedę.
  .
  – O takich pieniądzach jak tam możemy w Polsce tylko pomarzyć. Gdy zapłacę czynsz, opłacę rachunki i wykupię lekarstwa, to po prostu brakuje mi na jedzenie. Żeby przeżyć do pierwszego, szukam najtańszych artykułów i poluję na różne okazje. A przecież tysiące ludzi mają jeszcze mniejsze emerytury od mojej. To nie jest życie, ale wegetacja. Ciągle tylko obiecują, że będzie lepiej – mówi Józef Ptak (68 l.), emeryt z Łomży (woj. podlaskie).
  .
  http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/polscy-emeryci-sa-najbiedniejsi-w-europie_768702.html

 8. Pingback: Szokujące dane. Polacy zarabiają jak w trzecim świecie | examplewordpresscom12722

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s