Kerry: „Polska to potęga w polityce bezpieczeństwa”

Kerry i polska armia

PANIE KERRY, POLACY JESZCZE TYLE HAMBURGERÓW NIE JEDZĄ … TO ILE TYM ŻYDOM TRZEBA ZNOWU ZAPŁACIĆ ?!!!

*****

Polska jest potęgą w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział John Kerry, amerykański sekretarz stanu podczas konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim.

Kerry podkreślił znaczenie Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. I obiecał, że polski element tarczy antyrakietowej będzie działał w 2018 roku. Już wcześniej strona amerykańska zapowiedziała, że budowa bazy w Redzikowie zacznie się w 2016 r. Plany budowy nie zmieniają się mimo ocieplenia stosunków z Iranem, z którego powodu tarcza miała powstać.

Emocje wzbudzała na konferencji sprawa amerykańskich podsłuchów, ujawnionych przez Edwarda Snowdena. – Chcemy chronić obywateli. Chodzi o zachowanie równowagi między ochroną i prywatnością obywateli – tłumaczył Kerry, dodając, że prezydent USA zapowiedział dokładne przeanalizowanie tej kwestii. Sikorski zapowiedział bliższe konsultacje służb specjalnych obu krajów.

Poranne rozmowy szefów dyplomacji USA i Polski dotyczyły współpracy politycznej, wojskowej, gazu łupkowego i zainteresowania naszego kraju dostawami amerykańskiego gazu do terminalu w Świnoujściu.

Szef amerykańskiej dyplomacji na jeden dzień przerwał półtoratygodniowy objazd po krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, by odwiedzić Polskę jako jedyny kraj w Europie. Wczoraj był w Arabii Saudyjskiej. Następne na liście wizyt są Izrael i Autonomia Palestyńska.

„Rozmowa z Kerrym o podsłuchach to strata czasu”

 

http://www.rp.pl/artykul/118801,1062219-Kerry–Polska-to-potega-w-polityce-bezpieczenstwa.html

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Kerry: „Polska to potęga w polityce bezpieczeństwa”

 1. Żarty Johna Kerry’ego

  W koszmarnych czasach głębokiej komuny opowiadano sobie dowcip, jak to Nikita Chruszczow przyjechał z gospodarską wizytą do kołchozu. – Jak wam się tu żyje? – zażartował towarzysz Chruszczow. – Bardzo dobrze! – zażartowali kołchoźnicy.

  Kto by pomyślał, że w identyczny sposób będzie sobie żartował amerykański sekretarz stanu John Kerry w rozmowach z ministrem Radosławem Sikorskim i premierem Donaldem Tuskiem? Skomplementował mianowicie „naród polski”, że w ciągu ostatnich 25 lat przekształcił Polskę w „potęgę gospodarczą” i „w dziedzinie bezpieczeństwa”. Z pewnością żartował, bo gdyby mówił to serio, to by oznaczało, że sekretarz stanu USA całkowicie stracił kontakt z rzeczywistością.

  Takie przypuszczenie byłoby jednak niegrzeczne, więc musimy taktownie przyjąć, że sobie żartował niczym towarzysz Chruszczow z kołchoźnikami. Nawiasem mówiąc, „potęgą gospodarczą”, i to nawet 10. w świecie, Polska była za Edwarda Gierka – oczywiście dopóki wszystko się nie skawaliło. Więc skoro teraz sekretarz stanu USA żartuje sobie z nami w podobny sposób, w podobny sposób nam kadzi, to nie da się ukryć – dobrze to nie wygląda i tylko patrzeć, jak kryzys, który według zapewnień premiera Tuska właśnie się „skończył”, pojawi się znowu, i to w straszliwej postaci.

  Czy przypadkiem nie z tego właśnie powodu minister Rostowski, którego na stanowisko szefa resortu finansów musiały premieru Tusku kategorycznie nastręczyć jakieś potężne Moce, powiada, że do rządu powinna wejść „nowa ekipa”? Z pewnego punktu widzenia słuszna jego racja; dotychczasowa musiała nakraść się już wystarczająco, więc póki jeszcze cokolwiek zostało, trzeba dać szanse wyposzczonym kolegom.

  Ale mniejsza z tym, bo ciekawa jest również przyczyna, dla której sekretarz stanu John Kerry żartuje sobie z nami akurat w taki sposób. Skoro Polska została „potęgą gospodarczą”, to czyż w tej sytuacji wypada wierzyć zapewnieniom pana posła Waszczykowskiego, że naszego nieszczęśliwego kraju „nie stać” – jak to ujął pan poseł – na zwrócenie Żydom „ich własności”? To nie jest takie oczywiste, bo jakże – „potęgi gospodarczej” nie stać na przekazanie bezcennemu Izraelowi i organizacjom wiadomego przemysłu 65 miliardów dolarów? Jak mawiano w dawnych czasach: albo starosta – albo kapucyn, to znaczy: albo „potęga gospodarcza”, albo „nie stać”.

  Nie jest tedy wykluczone, że żarty amerykańskiego sekretarza stanu, oprócz oczywiście zalet rozweselających, miały również charakter, że tak powiem, wciągający. Nie przypominam sobie bowiem, by minister Sikorski czy premier Tusk próbowali wyjaśniać Johnowi Kerry’emu, że te wszystkie opowieści o Polsce jako „zielonej wyspie” to tylko takie propagandowe makagigi, za pomocą których niezależne media głównego nurtu utrzymują rozmaitych półgłówków w zadowoleniu z własnego rozumu, podczas gdy tak naprawdę to „trup baronowo, grób baronowo, plajta, klapa, kryzys, krach!”.

  Być może na taką szczerość nie pozwalała im nie tyle duma narodowa, ile raczej instynkt samozachowawczy: co sobie amerykański sekretarz stanu o nich pomyśli i czy nimi nie wzgardzi. Wyobrażam sobie, jak zwłaszcza ta ostatnia możliwość działałaby na ministra Sikorskiego, który przecież całkiem niedawno chwalił się, jak to instruuje Johna Kerry’ego w polityce światowej, jak dzwoni do niego przez telefon, jak sugeruje mu zbawienne rozwiązania, a tamten słucha i w podskokach wykonuje.

  Nie jest zatem wykluczone, że John Kerry w szczerej rozmowie z politykami izraelskimi, którzy trochę boczą się na administrację prezydenta Obamy, poradził im, by właśnie teraz, kiedy prezydent Komorowski przechwala się, że na modernizację naszej niezwyciężonej armii zamierza wydać co najmniej 40 miliardów dolarów, szybko nas obskubali, bo później, kiedy znowu okaże się, że potęgą gospodarczą Polska jednak nie jest, może nie być już z czego.

  http://www.naszdziennik.pl/mysl-felieton/59003,zarty-johna-kerry-ego.html#.Un1AgDalN_E.facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s