Operacja „Polska”: Nieznana zbrodnia Stalina na Polakach w 1937 roku ujawniona przez IPN

stalin żiw

„TO BYŁA ZBRODNIA PIĘĆ RAZY WIĘKSZA OD KATYŃSKIEJ. STRZAŁAMI W TYŁ GŁOWY SOWIECCY SIEPACZE ZAMORDOWALI 110 TYS. POLAKÓW” czyli KU OPAMIĘTANIU WSZYSTKICH PRZEPRASZACZY ZA SPALONĄ BUDKĘ PRZED AMBASADĄ ROSYJSKĄ !!!

 

Zginęli bo byli Polakami – mówi profesor Mikołaj Iwanow z Instytutu Historycznego Uniwersytetu w Opolu. – To był polski holocaust – dodaje prof. Zdzisław Winnicki z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obaj historycy uczestniczyli w czwartek w Białymstoku w konferencji naukowej poświęconej 75. rocznicy inicjacji zbrodni „operacji polskiej” w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej.

W sierpniu 1937 roku, z rozkazu ówczesnego szefa sowieckiej bezpieki Nikołaja Jeżowa, rozpoczęła się eksterminacja Polaków. Podczas operacji aresztowano prawie 144 tys. osób, z których zamordowano, przeważnie strzałem w tył głowy, około 111 tysięcy.

W odróżnieniu od innych zbrodni stalinowskich o podłożu klasowym, ta dokonana na Polakach była czysto narodowościowa. Jej ofiarami byli zarówno komuniści polscy, którym przez ponad 15 lat pozwolono w specjalnym autonomicznym okręgu (tzw. dzierżyńszczyzna) realizować utopijne marzenia o Polsce  komunistycznej, jak i, to w przeważającej większości, ludność polska, która po układzie ryskim znalazło się poza granicami II Rzeczypospolitej.

– Byli to przeważnie przedstawiciele tzw. szlachty okolicznej – mówi prof. Zdzisław Winnicki.
Od wieków przywiązani do języka, tradycji polskiej i religii katolickiej stanowili bardzo znaczącą mniejszość narodową w BRSS. W początkowych latach republiki na powierzchni około 51 tys. km kwadratowych mieszkało ok. 520 tys. Polaków. Do roku 1937 cieszyli autonomią, a język polski był językiem urzędowym. Dość skutecznie opierali się kolektywizacji i kołchozom. M.in. fiasko indoktrynacji było jednym z powodów ostatecznego rozwiązania polskiej kwestii w stalinowskiej Rosji.

W latach 1937-1939 terror dotknął obejmującego kontyngenty narodowościowe aresztowano 1,5 miliona ludzi, z prawie 800 tysięcy rozstrzelano. 12 proc. ofiar stanowili Polacy.- To był holocaust Polaków – mówi pr. Winnicki.

Wiedza na temat zbrodniczej akcji NKWD jest do dziś wśród Polaków znikoma. Pozostaje nieznaną, choć historycy używają określenia zapomniana.

Rozpowszechnienie wiedzy na temat „operacji polskiej” to jeden z zasadniczych celów zorganizowania naszej konferencji naukowej – mówiła Barbara Bojaryn-Kazberuk, szefowa białostockiego oddziału IPN. – To nasza powinność i obowiązek.

http://komitetnarodowy.pl/komitet/ogloszenia/item/2112-operacja-polska-nieznana-zbrodnia-stalina-na-polakach-w-1937-roku-ujawniona-przez-ipn

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Operacja „Polska”: Nieznana zbrodnia Stalina na Polakach w 1937 roku ujawniona przez IPN

 1. ROSJANIE OBRZUCILI POLSKĄ AMBASADĘ RACAMI I KAMIENIAMI !!!
  „ROSJA OD WARSZAWY DO PORTU ARTURA” !!!

  Image and video hosting by TinyPic

  Komentarz przeklejony:

  Wszyscy.

  Rosjanie obrzucili polską ambasadę racami i kamieniami. Pojawił się też transparent: „Rosja od Warszawy do Portu Artura!”. Jak zareaguje polskie MSZ?

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/66926-rosjanie-obrzucili-polska-ambasade-racami-i-kamieniami-pojawil-sie-tez-transparent-rosja-od-warszawy-do-portu-artura-jak-zareaguje-polskie-msz

  Polskie MSZ wysłało do Rosjan specjalną notę dyplomatyczną w tej sprawie, przeprosił również prezydent Bronisław Komorowski, mówiąc, że rosyjska strona ma „absolutne prawo do formułowania ostrych ocen”.

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/66923-komorowski-w-swoim-zywiole-prezydent-kaja-sie-przed-rosja-i-przeprasza-za-rusofobicznych-chuliganow-wladze-rosyjskie-maja-absolutne-prawo-do-formulowania-bardzo-ostrych-ocen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s